WSCCA Recreational Award Winners

About

Each year the WSCCA honors coaches, programs, and athletic directors with awards nominated by their peers, athletes, and parents.  We take pride in lifting others up and recognizing their great accomplishments.  Our annual nomination process generally opens in May, with awards announced at the Pacific Northwest Coaches Conference.

This page serves as an archive for past honorees and WSCCA history.

Will add text here and change the picture.

<< Back to All Honorees

2020

Danni Chapman - 2020 - Coach of the Year

Puyallup Cheer Academy

paragraph

Nominees:

Lynnette Butler

Renee Engelking

Cecilia Estes

Allison Pumma

Laura Schenck

Kari Schild

Lisa Smith

Joanna Tepley

Jamie Tradlener

Jolene Wall

Madi Wolter

Tammy Wyatt

Katie Knowles - 2020 - Assistant Coach of the Year

Eastside Dream Elite

paragraph

Nominees:

Carli Fontanez

Hannah Karageorge

Deanna Schild

Randi Zitterich

Black Diamonds - 2020 - Program of the Year

Lacey, WA

paragraph

Nominees:

Eastside Dream Elite

Eatonville Jr Cruisers

Puyallup Cheer Academy

Puyallup Jr Vikings

Spanaway Sentinels

Tony Liberal - 2020 - Administrator of the Year

Valley Wolfpack

paragraph

Nominees:

Bob

Name - Year - Award Category

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Nominees:

Bob

Name - Year - Award Category

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Nominees:

Bob

2019

Cathlyn Boudewyns - 2019 - Coach of the Year

Tahoma Jr. Bears

Nominees:

Bob

Randi Zitterich - 2019 - Assistant Coach of the Year

Puyallup Cheer Academy

Nominees:

Bob

Cecelia Estes - 2019 - Rising Star

Eatonville Jr. Cruisers

Nominees:

Bob

Bothell Jr. Cheer - 2019 - Program of the Year

Bothell, WA

Nominees:

Bob

Name - Year - Award Category

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Nominees:

Bob

2018 - 2014

2018

Coach of the Year - Nykole Unser-Larson - Puyallup Jr Vikings

Assistant Coach of the Year - Carie Lamson - Bothell Jr Cheer

Rising Star - Hillary Lewis - Eastside Dream Elite

Program of the Year - Puyallup Roughriders

2017

Coach of the Year - Renee Engelking - Puyallup Roughriders

Assistant Coach of the Year - Brittany Ellis - Orting Jr Cheer

Rising Star - Katie Sander - Eastside Dream Elite

Program of the Year - Tahoma Jr Cheer

Administrator of the Year - Ryan Daly - Mercer Island Parks Department

2016

Coach of the Year - Sherri Adams - Peninsula Youth

Rising Star - Jacqui Jackson - Eastside Dream Elite

2015

Coach of the Year - Anne Christiansen - Eastside Dream Elite

Program of the Year - Eastside Dream Elite

2014

Coach of the Year - Toby Black

Assistant Coach of the Year - Renee Babtiste

Rising Star - Bonnie Jean Thomas - North East Tacoma Tigers

Program of the Year - Eastside Dream Elite

2013-2009

2013

Coach of the Year - Sherri Adams - Peninsula Youth

Assistant Coach of the Year - Jessica Mercer - Bellevue Jr Wolverines

Program of the Year - Orting Jr Cheer

2012

Coach of the Year - Renee Stansberry - Bothell Jr Cheer

Rising Star - Courtney Patterson - Moses Lake Mini Chiefs

Program of the Year - Graham Eagles

2011

Award Category - Name - Program

2010

Coach of the Year - Anne Taylor - Eastside Dream Elite

2009

Coach of the Year - Vicki Smoth - Woodinville Jr Cheer

2008 - 2002

2008

Coach of the Year - Eileen Uson - Federal Way

2007

Coach of the Year - Deana Harris - Woodinville Jr Cheer

2006

Award Category - Name - Program

2005

Award Category - Name - Program

2004

Award Category - Name - Program

2003

Award Category - Name - Program

2002

Award Category - Name - Program

Recreational Award Winners